Välkommen till din nya favoritblogg!

Superenkelt, superfräscht!

Och så står en där. Med blodsockret nere i tårna och irritationen dånande i öronen. Lunchen eller middagen skulle med fördel serverats för en kvart sedan. Och tanken på att äta pasta som nödlösning igen är outhärdlig.

Lugn. Du gör den här superenkla och superfräscha rätten. Förstås krävs det att du har grejerna hemma, eller snabbhandlar. Oavsett, så värt!

Sofias superenkla snabba

Du behöver:
Couscous
Granatäppelkärnor
Lime
Creme fraiche (32% tycker jag)
1-2 vitlöksklyftor
Avokado
Fröknäcke
Machesallad
(Lax, gärna Salmalax, annars lax för ugnsbakning)

image

Gör såhär:
Har du lax i frysen/kylen sätter du på ugnen och drar sedan in laxen med lite olivolja och salt på. Det blir en mer fullständig rätt då, faktiskt mumsig bjudrätt nästan, men det tar ju också längre tid. Eller, skär upp Salmalax, kräver ingen tillagning!

Couscous för fya personer. I kastrull: låt 2 dl couscous svälla genom att slå 3,5 dl kokande vatten över.

Dela och kärna ur 0,5 granatäpple. Gör det i en bakbunke fylld med vatten så slipper du att köket ser ut som en krigszon efteråt. Nu är couscousen klar. Rör i granatäppelkärnor och en matsked smör/olja och rör runt. Halvera limen och pressa över saften. Rör runt och ställ fram på bordet.

Ta fram en burk creme fraiche, riv ner/pressa 1-2 vitlöksklyftor. Rör och du har en sås.

Halvera avokado och lägg på varje tallrik. Öppna machesalladpåse, häll i salladsskål. Bryt fröknäcke, ställ fram.

Sådärja! Ät och njut fräsch rätt med mycket smak på minitid i tillagning!

 

Magiska träningshelger!
Klicka nedan för att se vilka bokningsbara träningshelger & events som finns just nu!