Välkommen till din nya favoritblogg!

Lista:Tröttaste inspirationscitaten

1) Sweat is fat crying. Som om det inte vore nog med att hela Pinterest har det skrivet över sig. Dessutom skriker Paolo det på twitter mest varje dag. Man bara  – Men orka! Det är liksom inte ens i närheten att det var du som kom på det!

2) Work like a pig to look like a fox. Och så en bild på en gris och på en räv. Fyndigt. Verkligen.

3) Pain is weakness leaving your body. Så 1999 på något vis.

4) Train insane or remain the same. Gäsp.

Bubblare:

5) Nothing tastes as good as skinny feels. Nähä. Halloumi, blåbärspaj, nougatsås, cookiedough glass, färsk italiensk pasta, citronkladdkaka, oxfilé, det perfekta chipset med massa smak, mörk choklad med havssalt och nybakade scones med smält smör och hallonsylt säger mig annorlunda.

Skämskudde deluxe.

  1. Alltså, jag får magknip. Så himla bra. Speciellt den sista … 🙂
    Mitt bästa peppcitat är ”perkeles perkeles perkeles”. Det brukar funka rätt långt när man är trött. Man kan också slänga in ett ”saaatana” också om det är riktigt illa.

    annars kan man bra träna utan citat. Bara göra det, liksom.

  2. Meh.
    Så typiskt amerkanskt fånigt.
    Sweat is fat crying…?! Vem f-n kom på det?
    Å den sista; inte ens värd att kommentera.
    Nä,som Anna skrev tidigare. Bara gör det.

    Jag har iofs snott en bra pepp från Jens Voigt, den tyska cykellegendaren och min favvocyklist; ”Halte die klappe beine und macht was euch sagt!” – Håll käften ben och gör som jag säger! 🙂

  3. Men alltså, det är väl ingen av dom som skriver citaten som försöker få oss att tro att det var dom som kom på dem?!
    Vill folk ha ett mantra att rabbla under sin träning alt. något att hålla fast vid så att de verkligen kommer iväg och kör ett pass är det väl jättebra?
    Varför negga? Försök se positivt på alla sorters människor och företeelser ist!

  4. Hihi! I och för sig kan även de bästa peppcitaten ibland istället för att göra mig taggad bara ge mig lust att nita den som säger/skriver dem. Det beror lite på humör och mjölksyranivå. Om denne person råkar vara en gruppträningsledare eller träningskompis försöker jag komma ihåg att de mordiska tankarna byts ut mot gladare när jag väl får vila 🙂

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Magiska träningshelger!
Klicka nedan för att se vilka bokningsbara träningshelger & events som finns just nu!